5 Temmuz 2008 Cumartesi

Sinema Replikleri #1

Bazı unutulmaz sinema repliklerine yer vereceğim blogta sık sık...


Rocky Balboa, oğluna son kez öğüt veriyor: "You, me or anyone... No one can hit hard like life. It ain't about how hard you hit. It's about how hard you can get hit... and keep moving forward. That's how winning is done!"
Yani: "Sen, ben ya da bir başkası, kimse hayat kadar sert vuramaz. Ama önemli olan ne kadar sert vurduğun değil, aldığın ağır darbelere rağmen yoluna devam edebilmendir. Ancak böyle kazanabilirsin"

* * *

Evan Almighty filmindeki Tanrı: "Let me ask you something. If someone prays for patience, you think God gives them patience? Or does he give them the opportunity to be patient? If he prayed for courage, does God give him courage, or does he give him opportunities to be courageous? If someone prayed for the family to be closer, do you think God zaps them with warm fuzzy feelings, or does he give them opportunities to love each other?"
Yani (kısaca): "Tanrı'ya dua edip birşey istediğinizde tanrı size istediğiniz o şeyi mi verir, yoksa onu elde etmek için bir fırsat mı?"

* * *

Planet Terror'den Cherry: "Look, you were being an unbelievable dick. I was walking out on you. I was cold. I took your fuckin' jacket. So, if you're gonna go on one of your psycho obsessive controlling rants about a fuckin' jacket, then fuckin' take it, cause I'd rather fuckin' freeze than fuckin' hear about it one more time."
Bunu Türkçe'ye çevirerek heba etmek istemiyorum.


Şimdilik bu kadar. Devam edecek... (Geçen izlediğim bir filmde çok güzel bir evlenme teklifi vardı, bulursam onu da koyacağım)

1 yorum:

TuGaY dedi ki...

güzel seçimler olmuş.bu başlık hep devam ederse gediklisi çok olur.yardımcı da oluruz eheh :)