6 Temmuz 2008 Pazar

İzlediğim en güzel tenis maçı

Yeni Kral: Rafael Nadal

Rafael Nadal, 5 setlik maç sonunda Wimbledon şampiyonu oldu.

Favorinin az farkla Roger Federer olduğunu söylemiştim önceki yazımda. Benim favorim de Federer'di ve onun kazanmasını istiyordum, en azından rekora yaklaşması için. Ama maçın hemen başındaki gidişattan itibaren Rafael Nadal'ın işi götüreceğini düşünmüştüm. Nitekim setlerde 2-0'ı bulması da böyle olacağının işaretiydi. Ama özellikle 4. seti inanılması güç bir şekilde alan Federer, durumu 2-2'ye getirerek maçı son sete taşımayı başardı. Sonrasını hatırlamıyorum zaten heheh..

Herşey bir yana, müthiş bir maç oldu gerçekten de. Tabii yağmur nedeniyle 2 kez verilen uzuuun süreli bekleyişler keyif kaçırdı ama olsun... Maç 5 saate yakın sürdü, yağmur aralarıyla birlikte 7.5 saat civarı. Harika oyunlar, harika ralliler, harika puanlar izledik. Sanki özel bir şov maçı gibiydi, özellikle ilk 2 sette, oyuncular daha dinçken çok estetik vuruşlar, inanılmaz karşılayışlar izledik... Ayrıca özellikle son iki set muazzam bir heyecana sahne oldu. Tarifsiz derecede güzeldi.

Maç ortada başladı. İkisi de alışılagelmişin dışında bir dikkatle oynuyorlardı, yani cesur/riskli vuruşları göremedik aslında maçın başlarında fazla. Sonradan açıldı tabii oyun... İki taraf da birbirlerinin servislerini karşılama konusunda, özellikle oyun başlarında çok zorluk çektiler. Federer müthiş bir süratla vurduğu servisleri, Nadal ise solak olmasının getirdiği avantajla ters noktalara attığı servisleriyle birbirlerine zorluk yaşattılar. Özellikle Federer ace'lerde resmen ezdi Nadal'ı.

Maçın başında özellikle, Federer'de tuhaf bir durgunluk ve tedirginlik vardı. Sonradan açıldı tabii ama Nadal hep açık olduğundan pek yeterli olmadı. Nadal, maça öyle güzel hazırlanmış ki Federer'in her bir hamlesine, her bir rotasyonuna karşılık verebildi. Ayrıca Federer çok fazla basit hata yaptı. Resmi olarak "basit hata" kavramından ziyade hakikaten böyle bir ustadan, böyle bir maçta beklenmeyecek kadar saçma hatalar...


İki tenisçinin bu maçtaki oyun karakterleri bana futbolu anımsattı biraz. Sanki Federer üst düzey tekniği olan, top ayağına her gelişinde seyircinin çalım beklediği, yıldız bir ofansif orta saha oyuncusu kılığına bürünmüştü. Nadal'sa çok üst düzey bir hırsa sahip, savaşçı bir defansif orta saha görünümündeydi. Galip gelen de teknik hücum oyuncusuna göz açtırmayan ön libero oldu. Teknik orta saha oyuncusu maçın ortalarından itibaren bu duruma adapte olsa da, zaten oyun tarzı bu olan Nadal bırakmadı. Evet evet bu benzetmeyi çok sevdim.

Nadal'ın hakederek kazanmış olduğu şampiyonluğu hayırlı olsun. Nadal toprak korta gömdüğü Federer'i Wimbledon'da da alt etmeyi başardı. Ve genel yargı olarak Federer'in bir adım önüne geçti. Yazının tepesinde "yeni kral" deyişim de biraz ona ithafendi zaten..

PS: Bu arada CNN Turk yorumcusu Cahit Yavuz'un sıkı bir Nadal hastası olduğunu bütün Türk tenisseverler teyid etmiş oldu. Eheh :) Sanki Rafael Nadal yeni keşfedilen bir yıldızmış da, onu da Cahit Yavuz keşfetmiş gibi sürekli övüp, sürekli özelliklerini bize hatırlattı itinayla...

3 yorum:

zulada dedi ki...

ben böyle maç görmedim duymadım.

TP#9 dedi ki...

Yok artık Lebron James..

İspanyollar sevinip duruyor,tebrik edelim bizde..
Viva Espana..

bilge dedi ki...

super 1 mactı ya kendımdn gectım ızlerken hak eden kazndı bence ama aralar nadala yaramadı yıne de ustun oyunuyla ısı goturdu artık her yılkı 1.mız bellı olmus oldu super 1 adam basarılar dılıom ona