9 Eylül 2008 Salı

Federer is back!


Dün sabah maç için bir "ön inceleme" yazısı hazırlamıştım ama nedense yayınlamayı unutmuşum salak gibi. Hiç ellemeden koyuyorum dün yazdığımı;

12 saat sonra US Open Finali'ni izleyeceğiz. Eskiye dönüş sinyalleri veren Federer, müthiş bir çıkış yakalayan ve son olarak Nadal'ı da deviren Murray'e karşı sezonun ilk ve son Grand Slam şampiyonluğunu almaya çalışacak.

Açıkçası Federer'in Murray'le 1 ay önce, 1 hafta önce, hatta 2 gün önce final oynayacağı söylense, form durumu ne olursa olsun düşünmeden "Fedex vermez" derdim. Ama Murray'den gözüm korktu açıkçası. Nadal'ı öyle bir dize getirdi ki. Herşeyi, ama herşeyi yaptı. Federer'in 2 sene önceki hali gibiydi. Nadal, klasik huyuyla sürekli Murray'in backhand'ine çalıştı. Murray backhand'ini de müthiş kullandı. En az forehand'i kadar..


Hala Federer'in bırakmayacağını, hatta Djokovic maçı gibi kısa bitirebileceği bir maç olduğunu düşünüyorum. Yine de bir acaba var. Neler olacağını tam kestiremiyorum bir türlü. İkisinin de gününe de bağlı biraz. Mesela Murray, Nadal maçında hep çok kuvvetli ve köşelere oynadı ve hep top içeri düştü. Ama bu tip toplar her zaman düşmez, düşmedikçe de cesaret kaybı olur. Bunlar belirleyici olacak işte.


Maç bu gece 12'de. Maç saatinde bu yazının yorum bölümüne maçın online linkini koyarım. Eurosport'u olanlar için problem yok tabii.

Djokovic maçından da kısa sürdü Fedex için. Federer bunu da kazanamasaydı zaten hiç grand slam şampiyonluğu kazanamadan sezonu bitirmiş olacaktı. Maçın 3-0'lık kısa görüntüsüne bakmamak lazım yine de. Çünkü gerçekten çekişmeli ve zevkli bir maç izledik. Özellikle 2. set harikaydı.

Murray elinden geleni yaptı, gayet de iyi oyun oynadı. Ama klasik Fedex'in keskin vuruşları işi bitirdi. Murray, Nadal'a yaptığını Federer'e yapamadı. Sağa sola gönderemedi sürekli Federer'i. Federer, o işi yapan taraftı daha çok. Tabii Murray'in yorgunluğunun etken olduğunu söylemek de yalan olmaz açıkçası.

Ayrıca Federer'i kariyeri boyunca hiç böyle görmemiştik. Ne anlamda? Aldığı sayılara, yaptığı iyi hamlelere bu kadar aşırı tepki veren biri olmamıştı Fedex asla. Maçı kazanana kadar buz gibi, tepkisiz oynardı. Kazandıktan sonra da yumruğunu kaldırır, bağırırdı o kadar. İçini hırs bürümüş. Güzel olmuş. Aldığı zor sayılardan sonra dahi yumruğunu sıkıp, bağırıyor falan...

Helal olsun aslanım. Yine de Nadal'ı herhangi bir finalde yenmeden tam olarak geri dönmüş sayılmazsın.

1 yorum:

Sheed dedi ki...

ön incelemen güzel olmuş, maç da öngördüğün şekilde seyretti zaten ;)