10 Ocak 2016 Pazar

Teatrâl Western


3 yıllık Tarantino özlemini nihayet dindirerek filmi sinemada izleyebildim. Uzun uzun film incelemesi yapmayacağım, her yerde yeterince yapılıyor zaten. Ben bayıldım. Enfes bir film. Yine klasik bir Tarantino filmi. Kurgu, hikaye anlatımı, uzun diyaloglar, tek mekan, oyunculuklar, atmosfer, kostümler.. Her şey kusursuz.

Bir çok sahnesi tiyatro tadında, uzun ama akıcı diyalogları bir an duraksamadan izliyorsunuz. En durgun ve boş sahnelerde bile bir şey olacakmış hissiyatı veriyor. Hikayenin önce ortasını, sonra başını ve sonra en sonunu anlatan muhteşem bir olay örgüsü var yine. Boku çıkarılmadan, dozunda kullanılan, Tarantino imzası şiddet sahneleri.. Seyirciyi adeta üşüten kar fırtınası atmosferi, soğuğun kapalı alana etki edişinin kusursuz anlatımı.. Özenle seçilmiş dekor, kostümler ve nesneler, Tarantino'nun bu işi ne kadar büyük bir zevk ve aşkla yaptığının kanıtı. Yine bir Tarantino klasiği olarak müziklerin (1982 - Ennio Morricone - The Thing) olaylar içine nefis yedirilmesi.. Oyunculuklar.. Samuel L. Jackson yine başı çekerken, ben özellikle Jennifer Jason Leigh ve Walton Goggins'in oyunculuklarına hayran kaldım. Leigh gerçek bir psikopat kadın nasıl oynanır dersi vermiş, her an bir manyaklık yapacağını hissediyorsunuz, rolüyle gereğinden fazla bütünleşmiş. Goggins de şov yapmış adeta. Tiyatro sahnelerini anımsatan abartılı reaksiyonları falan kusursuzdu.


Filmi izleyen %90'lık bir kitlenin beğendiğini görüyorum. Beğenmeyenlerin gerekçeleri "gereksiz uzun olmuş", "3 saat bir şey anlatmıyor, sırf gizem" gibi.. Filmi uzun diye eleştiren adamın Tarantino'dan haberi olduğundan şüpheliyim. Sinema dünyasına girdiği 90'ların başından beri filmi yedire yedire, sahneleri teatral hale getirerek anlatmayı benimsemiş ve her filmi 3 saat civarında olan adamın filmini "fazla uzun" diye eleştirmek baya komik. Filmin bir şey anlatmadığını düşünenlerin ise ne anlatılmasını beklediğini merak ediyorum. İlgi çekici bir olayı, özgün tarzda işleyen bir filmden bahsediyoruz. Ne anlatması gerekiyordu, onu anlamadım? Mesajı mı yok filmin acaba? Ben de bir film izlemiştim, gemiyle yola çıkıyorlar ve gemi batıyor. Hiçbir şey anlatmıyor. Ayrıca gereksiz uzun. Titanic miydi neydi ismi.. 

Velhasılıkelam.. Quentin Tarantino hakikaten sinema dünyasının başına gelmiş en güzel şey. Klişelerle, aynı tarzlarla, aynı mekanlarla ve hikayelerle, dijitalliklerle dolu sinema dünyasında öyle bir fark yaratıyor ki, haksız rekabet resmen. Bambaşka bir dünyadan bakıyor perdeye adeta.. Gerçi somut anlamda başka bir dünyadan bakıyor. Hala 1950'lerin teknolojisi olan Ultra Panavision 70 ile film çekmeye devam eden bu efsanenin -yazık ki- sadece 2 filmini daha izleyebileceğiz.

1 yorum:

Adsız dedi ki...

hatta ben biraz daha ileri götürerek tarantino'nun en özenli ve en nitelikli filmi olduğunu düşünüyorum